Mlecze

„Pewien człowiek, niezmiernie dumny z trawnika w swoim ogrodzie, zauważył nagle, że na tym trawniku wyrosło mnóstwo mleczy. I choć próbował wszelkich sposobów, żeby się ich pozbyć, nie potrafił zapobiec temu, by stały się prawdziwą plagą. Wreszcie napisał do ministra rolnictwa donosząc o wszelkich usiłowaniach, jakie był podejmował, i zakończył list pytając: "Co mogę zrobić?" Wkrótce nadeszła odpowiedź: "Radzimy Panu nauczyć się je kochać".

Ja również miałem trawnik, z którego byłem bardzo dumny, i również mnie dotknęła plaga mleczy, które próbowałem zwalczyć wszystkimi możliwymi sposobami. Tak więc nauczyć się je kochać,  nie było wcale łatwo. Zacząłem mówić do nich codziennie. Serdecznie i przyjaźnie. One jednak odpowiadały mi gorzkim milczeniem. Jeszcze ubolewały nad walką jaką im wytoczyłem. Prawdopodobnie miały też jakieś wątpliwości co do moich motywów. Nie musiałem jednak czekać długo, by zaczęły się uśmiechać i uzyskały spokój. Wręcz zaczęły odpowiadać na to co im mówiłem. Szybko zostaliśmy przyjaciółmi. Oczywiście, że mój trawnik uległ zniszczeniu, ale za to jak uroczy stał się mój ogród!”

To fragment bajki  (przypowieści?), którą  napisał Anthony de Mello, hinduski jezuita, psychoterapeuta i mistyk. Pamiętam gdy natknęłam się na nią po raz pierwszy. Proces negacji, walki, gniewu i zwątpienia był mi dobrze znany, to były pierwsze lata mojego życia z HIV, z moim mleczem.

-Pokochać? Co za bzdura! - Pomyślałam wtedy zirytowana i odechciało mi się zastanawiać na sensem całości.

Całkiem niedawno przeczytałam ją znowu. Uważnie. Jakiś czas „nosiłam ją w sobie”. Obracałam i smakowałam na różne sposoby.  Zastanawiałam się, ile czasu straciłam na swoją osobistą walkę z mleczami, choć to i tak uznałam to za nieistotne. Najważniejsze wydało mi się pogodzenie z utratą trawnika i zadbanie o swój ogród.

Wciąż się staram i czuję, że jestem na dobrej drodze:)

Libra

Zarejestruj się

Jeżeli chcesz korzystać w pełni z naszego portalu, zarejestruj się.

Zarejestruj się
Zapraszamy do rozmów na czacie
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od Nas informacje, wpisz Swój adres e-mail.

Formularz kontaktowy

* Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych

* pola wymagane

Projekt realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.

Odwiedziny:

Copyright © Rodzina na Plus 2014

Proszę czekać...