Postanowienia noworoczne?

W związku z rozpoczęciem się nowego roku naszły mnie refleksje dotyczące noworocznych postanowień! Czemu to robimy, czy warto je tworzyć i co z nich wychodzi?

Moje przemyślenia zaczęły się, kiedy wszyscy znajomi planowali imprezę sylwestrową. Nigdy nie rozumiałam fenomenu tej imprezy. Pewnie to moja ogólna niechęć do sytuacji, w których wypada, powinno się coś robić, poczucie presji, że trzeba.

W okresie przed-sylwestrowym wielokrotnie mnie pytano: “masz jakieś postanowienia na nadchodzący rok?” ...matko a powinnam? Nie zastanawiałam się nad tym! Pewnego razu w odpowiedzi zapytałam: a Ty? ”hm, no wiesz, mam plan rzucić palenie, zacząć ćwiczyć jogę i podjąć leczenie”. Wtedy mnie olśniło. Ludzie, my potrzebujemy rytuałów, norm, pewnych z góry ustalonych momentów w życiu, które pozwolą nam na uporządkowanie pewnych sfer swojego życia. Koniec roku, okres świąteczny, sylwestrowy ma sens, nawet dla osób, które nie są wierzące, nie przywiązują wagi do symboli. Możemy wykorzystać ten czas na refleksję, dokonanie pewnych zmian. Sytuacją idealną byłoby gdybyśmy byli zdolni robić to bez tak dużej presji społecznej, ale w ferworze natłoku spraw życia codziennego nie jest to rzeczą łątwą.

Także idąc dalej życzę wszystkim żeby takich “Świąt” i “Sylwestrów”, które mobilizują nas do remamentu w naszym życiu było więcej niż tylko raz w roku!

Zołi

Zarejestruj się

Jeżeli chcesz korzystać w pełni z naszego portalu, zarejestruj się.

Zarejestruj się
Zapraszamy do rozmów na czacie
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od Nas informacje, wpisz Swój adres e-mail.

Formularz kontaktowy

* Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych

* pola wymagane

Projekt realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.

Odwiedziny:

Copyright © Rodzina na Plus 2014

Proszę czekać...