Prawa osób zakażonych HIV i chorych na AIDS

DO CZEGO MAJĄ PRAWO OSOBY ZAKAŻONE HIV I CHORE NA AIDS?

Do badań diagnostycznych

W punktach Konsultacyjno – Diagnostycznych, finansowanych przez Ministerstwo Zdrowia, można bezpłatnie otrzymać poradę lekarską i wykonać testy na obecność wirusa  HIV. Jedno i drugie odbywa się tylko i wyłącznie za zgodą pacjenta (art. 57 ust. 2 pkt 9 z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych).

Do opieki medycznej

Jak wszyscy obywatele Rzeczpospolitej Polskiej, osoby zakażone wirusem HIV mają prawo do opieki medycznej.  Lekarz, do którego zgłosi się osoba zakażona, nie ma prawa odmówić pomocy medycznej związanej z HIV i AIDS, ani innych badań i świadczeń profilaktycznych. Chory ma prawo wybrać specjalistyczną placówkę, w której chce się leczyć.

Do informacji

Osoba zakażona ma prawo do uzyskiwania od lekarza informacji o swoim stanie zdrowia, rokowaniach, metodach i przebiegu leczenia, skutkach ubocznych leków.

Do prywatności

Chory może, ale nie musi mówić lekarzowi o zakażeniu HIV.
Jeśli lekarz zostanie poinformowany,  ma obowiązek dochowania tajemnicy. Gwarantują to:

  • ustawa z dn. 5 grudnia 1996 r. o zawodach dentysty i lekarza (Dz.U. z 2011 r., NR 277, poz 1634, ze zm., dalej: u.z.l)
  • ustawa art. 13 ustawy z dn. 6 listopada 2008 r., o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta (Dz.U. z 2009 r., Nr 52, poz 417 ze zm).
  • Tajemnica lekarska obowiązuje nawet po śmierci pacjenta (art. 40 ust. 3 ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty, Kodeks Etyki Lekarskiej, art. 23).

Wyjątkowe sytuacje

W wyjątkowych sytuacjach (art.40 ust 2 pkt 3 u.z.l) po potwierdzeniu słuszności diagnozy, istnieje możliwość ujawnienia przez lekarza informacji o zakażeniu HIV nielicznym osobom. Chodzi o bezpośrednie zagrożenie zdrowia i życia innych ludzi – np. osób, które z nim mieszkają, partnerów seksualnych, personelu medycznego udzielającego  pomocy osobie zakażonej HIV bądź chorej na AIDS (szczególnie jeśli mają bezpośredni kontakt z pacjentem, pobierają od pacjenta materiał biologiczny do badań).

Do normalnego życia

Osoby zakażone HIV i chore na AIDS mają prawo studiować, uprawiać sport, uczestniczyć w życiu publicznym, głosować podczas wyborów. Maja prawo korzystać ze wszystkich placówek państwowych, kin, teatrów, urzędów, miejsc, w których udziela się pomocy psychologicznej i socjalnej.

Do podróżowania

W krajach Unii Europejskiej nie ma większych trudności związanych z podróżowaniem. Przed wyjazdem warto wykupić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ).
W niektórych krajach Azji i Afryki wprowadzono ograniczenia dotyczące możliwości wjazdu bądź długości pobytu. Planując wyprawę warto wcześniej to sprawdzić w bazie The Global Dabase on HIV related travel restrictions.

Zarejestruj się

Jeżeli chcesz korzystać w pełni z naszego portalu, zarejestruj się.

Zarejestruj się
Zapraszamy do rozmów na czacie
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od Nas informacje, wpisz Swój adres e-mail.

Formularz kontaktowy

* Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych

* pola wymagane

Projekt realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.

Odwiedziny:

Copyright © Rodzina na Plus 2014

Proszę czekać...