DO CZEGO MAJĄ PRAWO OSOBY ZAKAŻONE HIV I CHORE NA AIDS?
Do badań diagnostycznych
W punktach Konsultacyjno – Diagnostycznych, finansowanych przez Ministerstwo Zdrowia, można bezpłatnie otrzymać poradę lekarską i wykonać testy na obecność wirusa HIV. Jedno i drugie odbywa się tylko i wyłącznie za zgodą pacjenta (art. 57 ust. 2 pkt 9 z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych).
Do opieki medycznej
Jak wszyscy obywatele Rzeczpospolitej Polskiej, osoby zakażone wirusem HIV mają prawo do opieki medycznej. Lekarz, do którego zgłosi się osoba zakażona, nie ma prawa odmówić pomocy medycznej związanej z HIV i AIDS, ani innych badań i świadczeń profilaktycznych. Chory ma prawo wybrać specjalistyczną placówkę, w której chce się leczyć.
Do informacji
Osoba zakażona ma prawo do uzyskiwania od lekarza informacji o swoim stanie zdrowia, rokowaniach, metodach i przebiegu leczenia, skutkach ubocznych leków.
Do prywatności
Chory może, ale nie musi mówić lekarzowi o zakażeniu HIV.
Jeśli lekarz zostanie poinformowany, ma obowiązek dochowania tajemnicy. Gwarantują to:
Wyjątkowe sytuacje
W wyjątkowych sytuacjach (art.40 ust 2 pkt 3 u.z.l) po potwierdzeniu słuszności diagnozy, istnieje możliwość ujawnienia przez lekarza informacji o zakażeniu HIV nielicznym osobom. Chodzi o bezpośrednie zagrożenie zdrowia i życia innych ludzi – np. osób, które z nim mieszkają, partnerów seksualnych, personelu medycznego udzielającego pomocy osobie zakażonej HIV bądź chorej na AIDS (szczególnie jeśli mają bezpośredni kontakt z pacjentem, pobierają od pacjenta materiał biologiczny do badań).
Do normalnego życia
Osoby zakażone HIV i chore na AIDS mają prawo studiować, uprawiać sport, uczestniczyć w życiu publicznym, głosować podczas wyborów. Maja prawo korzystać ze wszystkich placówek państwowych, kin, teatrów, urzędów, miejsc, w których udziela się pomocy psychologicznej i socjalnej.
Do podróżowania
W krajach Unii Europejskiej nie ma większych trudności związanych z podróżowaniem. Przed wyjazdem warto wykupić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ).
W niektórych krajach Azji i Afryki wprowadzono ograniczenia dotyczące możliwości wjazdu bądź długości pobytu. Planując wyprawę warto wcześniej to sprawdzić w bazie The Global Dabase on HIV related travel restrictions.
Projekt realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.
Odwiedziny:
Copyright © Rodzina na Plus 2014