Antydyskryminacja

HISTORIA RYANA, HISTORIA DAMIANA

Dziecięcym symbolem walki z HIV, ale przede wszystkim zwycięstwa nad dyskryminacją na zawsze zostanie amerykański chłopiec, Ryan White.

Ryan został zakażony przypadkiem, podczas transfuzji krwi. Miało to miejsce na początku lat 80-tych i jak historia pokazała,  w tamtych czasach nie był on wyjątkiem. Na przełomie 1979-1984 zakażonych HIV w ten sam sposób zostało niemal 90 procent dawców krwi. 30 lat temu naukowcy, jak i lekarze zbyt mało wiedzieli o HIV i o drogach zakażenia. Od urodzenia Ryan White cierpiał na hemofilię. To właśnie z tego powodu często bywał w szpitalu i właśnie w czasie jego kolejnego tam pobytu, tak jak przypadkiem go zakażono, tak przypadkiem to wykryto.

Ameryka początku lat 80-tych: lęk wobec HIV

Kiedy wyszedł ze szpitala, o jego chorobie dowiedzieli się nauczyciele i dyrekcja szkoły oraz rodzice innych dzieci. Chłopiec uczęszczał wówczas do  Western Middle School w Russiaville w stanie Indiana – i to właśnie tam, w trybie niemal natychmiastowym, podjęto decyzję o usunięciu go ze szkoły. Dyrekcja zrobiła to pod presją rodziców, którzy bali się, że do zakażanie może dojść podczas zwykłego, codziennego kontaktu i, że chłopiec może być zagrożeniem dla innych dzieci. Pomimo faktu, że lekarze apelowali, że poprzez codzienny kontakt nie można zakazić się HIV – na początku lat 80-tych istniało tak wiele sprzecznych informacji na temat AIDS, że ani nauczyciele, ani środowisko w którym żył Ryan nie mogło oprzeć się na jednoznacznych dowodach naukowych.

Rodzice nastolatka zgłosili sprawę do sądu – ale przegrali. Zabiegali o wsparcie wielu osób, ale i to nic to nie dawało. Nawet w momencie gdy sam komisarz ds. zdrowia stanu Indiana, Dr. Woodrow Myers, stwierdził, że chłopiec nie stwarza zagrożenia dla innych uczniów i, że może wrócić do szkoły, 1/3 uczniów nie przyszła na lekcje. Potem zaś część z nich rodzice przenieśli do innych szkół, a władze szkolne, choć zgodziły się na powrót,  nakazały chłopcu m.in. korzystać z odrębnej, wyizolowanej toalety i sztućców. W efekcie rodzina White’ów musiała zmienić miejsce zamieszkania, ponieważ nie była w stanie normalnie funkcjonować w takiej atmosferze.

4 lata później

Sprawa nabrała rozgłosu w mediach. I od tego momentu historia chłopca potoczyła się w odwrotnym kierunku. Z dnia na dzień, stał się rzecznikiem dziecięcym w obszarze walki z HIV. Zaczął udzielać wywiadów, pokazywać się publicznie, opowiadać o chorobie. Jego starania w walce z dyskryminacją i brakiem wiedzy o HIV zaczęli wspierać najbardziej opiniotwórcze osoby w Stanach Zjednoczonych: Michael Jackson, Ronald Reagan czy Elton John. Wiedza amerykanów na temat HIV i AIDS zmieniała się niemal z tygodnia na tydzień. Dzięki temu, 31 sierpnia 1987rozpoczął naukę w nowej szkole. To doświadczenie było jednak skrajnie inne od tego, jakie wcześniej było jego udziałem: dyrektor i uczniowie niemal w symbolicznym geście przywitali go, ściskając jego dłoń. Ryan stał się także bohaterem filmu wyemitowanego w telewizji ABC. A już rok później przemawiał przed uformowaną przez prezydenta Reagana Komisją AIDS, opowiadając o dyskryminacji, jakiej doświadczył.

Dzięki wszystkim tym działaniom, a przede wszystkim dzięki programowi edukacyjnemu na temat HIV\AIDS, także świadomość mieszkańców miasteczka, które wcześniej skazało go na wykluczenie, zmieniła się. A Ryan, wraz z rodziną, po 4 latach wrócił do domu.

30 lat później, w środkowej Europie czyli w Polsce

Czy historia Ryan’a White’a byłaby możliwa w Polsce? Być może. Wymagałoby to jednak ogromnej odwagi ze strony całej rodziny. Wymagałoby to z ich strony determinacji i gotowości poniesienia różnorodnych konsekwencji. Każda osoba żyjąca w Polsce, która jest zakażona HIV, mówiąc wprost w swoim środowisku „mam HIV” musiałaby się liczyć z tym, że – tak jak rodzina Ryana – będzie zmuszona zmienić szkołę, pracę lub miejsce zamieszkania. Czy ktoś się na to odważy? Czas pokaże.

Przykłady światowych kampanii antydyskryminacyjnych:

Zarejestruj się

Jeżeli chcesz korzystać w pełni z naszego portalu, zarejestruj się.

Zarejestruj się
Zapraszamy do rozmów na czacie
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od Nas informacje, wpisz Swój adres e-mail.

Formularz kontaktowy

* Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych

* pola wymagane

Projekt realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.

Odwiedziny:

Copyright © Rodzina na Plus 2014

Proszę czekać...