Jak zbudować poczucie własnej wartości?

Poczucie własnej wartości w dużej mierze kształtuje się w dzieciństwie. Jeśli niemowlak czuje się bezpiecznie, jego potrzeby i uczucia są akceptowane, a jednocześnie rozsądnie stawia mu się granice, to ma świetną bazę do tego, by w przyszłości cieszyć się wysoką samooceną.

Równie ważny jest etap podejmowania  pierwszych wyzwań  przez dziecko, a potem nastolatka  -  wiązania sznurowadeł,  wykonywania rysunków, napisania klasówki. Wiele zależy od reakcji otoczenia na próby samodzielnego podejmowania działań. Postawa oparta na zachęcaniu, wspieraniu, chwaleniu (nie tylko za efekty, ale też za starania) sprzyja budowaniu poczucia własnej wartości i sprawczości.

Niezależnie od „bazy”, którą wynosimy z tego okresu życia, nasza samoocena w późniejszym wieku zależy już tylko od nas.

Ważne, by dobrze myśleć o sobie niezależnie od tego, jaka jest nasza „zewnętrzna” sytuacja. W życiu każdej osoby są momenty lepsze i gorsze, a nasza wartość jako człowieka jest taka sama bez względu na to, co nam się przydarza. Ciągłe porównywanie się do innych nie ma sensu. Zawsze ktoś może mieć wyższe oceny, więcej przyjaciół, cieszyć się lepszym zdrowiem. Jeśli trudne okoliczności życiowe (np. poważna choroba) powodują, że wciąż powtarzamy „jestem beznadziejny/beznadziejna”, warto powiedzieć sobie „stop”.

Nie jest możliwe, by ktokolwiek „był/była beznadziejny/beznadziejna we wszystkim”. Budowaniu poczucia wartości sprzyja urealnienie obrazu własnej osoby, rozpoznanie mocnych stron i obszarów do pracy nad sobą. Mocne strony warto autentycznie   docenić, a tzw. słabe - zaakceptować i traktować jako szansę na rozwój.

Jeśli urealnienie obrazu własnej osoby sprawia dużą trudność, albo widzimy w sobie same negatywy, czyli nasza samoocena jest bardzo niska, dobrze by było porozmawiać z terapeutą/terapeutką, który/która pomoże uporać się z problemem. Jeśli czujemy, że zaniżone poczucie własnej wartości to efekt chwilowego spadku kondycji, wywołanego zewnętrznymi okolicznościami, możemy spróbować poradzić sobie sami.

Jednym ze sposobów jest zapisywanie rzeczy, które dobrze zrobiliśmy danego dnia. Nie musimy skakać po dachach wieżowców jak James Bond. Wystarczą zwykłe, codzienne czynności: ugotowanie smacznego obiadu, odrobienie lekcji, pokonanie trasy na rowerze. Karteczki przechowujemy i czytamy pod koniec tygodnia.

Możemy też wypisać sobie swoje zalety, umiejętności, osiągnięcia, a nawet… przejrzeć dyplomy, certyfikaty i powiesić je nad biurkiem. Warto też zapytać bliskich, jakie dobre cechy, zachowania u nas dostrzegają. Przeglądanie się w oczach innych bywa zaskakujące, ale i bardzo pomocne. Budowanie poczucia własnej wartości bywa długotrwałym procesem, ale warto jest podjąć ten wysiłek i autentycznie, szczerze docenić samego siebie.

Zarejestruj się

Jeżeli chcesz korzystać w pełni z naszego portalu, zarejestruj się.

Zarejestruj się
Zapraszamy do rozmów na czacie
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od Nas informacje, wpisz Swój adres e-mail.

Formularz kontaktowy

* Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych

* pola wymagane

Projekt realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.

Odwiedziny:

Copyright © Rodzina na Plus 2014

Proszę czekać...