O poczuciu własnej wartości

Poczucie własnej wartości

Co o sobie myślę? Jak się czuję z tym, kim jestem? – to podstawowe pytania związane z poczuciem własnej wartości. Postawa wobec samego siebie, zwana też samooceną, w istotny sposób wpływa na jakość naszego życia, relacje z ludźmi, osiąganie celów, poczucie szczęścia wreszcie.

Olbrzym czy karzeł?

Osoby z nierealistyczną samooceną oscylują wokół dwu biegunów. Albo popadają w samozachwyt, czują się omnipotentne, uważają, że nie potrzebują się uczyć, rozwijać. Na każdą próbę krytyki czy nawet życzliwego zwrócenia uwagi reagują obronnie. Drugi biegun to niedocenianie siebie - swoich zalet, umiejętności, osiągnięć, poczucie, że "ja nie jestem w porządku, wszyscy wokoło są w porządku". Takie osoby często zachowują się lękliwie i ulegle.

Osoby o zdrowym poczuciu własnej wartości dobrze się czują  same ze sobą. Wiedzą, że każdy człowiek jest niepowtarzalny, ma inne wyzwania, własną drogę do przejścia, "lekcje do przerobienia". Nie naginają się na siłę to wyimaginowanych wzorców, nie rywalizują za wszelką cenę. Dają sobie  prawo do tego, by rozwijać się po swojemu, we własnym tempie. Albo nic nie robić, do niczego nie dążyć, po prostu żyć i "oddychać pełną piersią".  Popełnione błędy traktują jako naukę, a nie porażkę, bo wiedzą, że nikt nie jest doskonały. Potrafią zadbać o siebie i nie pozwalają się nikomu źle traktować.

Rasa, status, wiek i zdrowie

Wartość człowieka nie jest zależna od koloru skóry, statusu ekonomicznego, wykształcenia, religii, płci, orientacji seksualnej, wieku czy stanu zdrowia. Każda istota ludzka zasługuje na szacunek – swój i innych. Czasem zdarza się, że wskutek trudnych doświadczeń życiowych o tym zapominamy.

Takim doświadczeniem może się okazać przewlekła choroba. Osoby cierpiące na różne dolegliwości, niepełnosprawne, zależne od opieki medycznej czy pomocy innych zaczynają gorzej czuć się ze sobą. Myślą, że są gorsze od innych z powodu swojej fizyczności. Zdrowi ludzie wydają im się lepsi, zasługujący na dobre traktowanie, wyższe oceny w szkole, ciekawszą  pracę, przyjaciół, wchodzenie w szczęśliwe związki.

Wartość człowieka

Wartość człowieka nie zależy od stanu zdrowia. Każdy ma prawo do szczęścia, realizacji siebie  w różnych sferach życia i dobrego traktowania przez innych. Aby to się udało, trzeba zacząć od budowania wewnętrznego poczucia własnej wartości, czyli samemu zacząć doceniać siebie. Chyba że ktoś należy do szczęściarzy, którzy urodzili się z wysoką samooceną i zawsze ją mają, niezależnie od sytuacji i miejsca w życiu, w jakim się znajdują. Od takich osób poczucia wartości można się tylko uczyć.

Paulina Ilska

Zarejestruj się

Jeżeli chcesz korzystać w pełni z naszego portalu, zarejestruj się.

Zarejestruj się
Zapraszamy do rozmów na czacie
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od Nas informacje, wpisz Swój adres e-mail.

Formularz kontaktowy

* Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych

* pola wymagane

Projekt realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.

Odwiedziny:

Copyright © Rodzina na Plus 2014

Proszę czekać...