Wizyta u psychologa dziecięcego – jak wygląda i jak się do niej przygotować?

Każde nowe doświadczenie może wzbudzać lęk. Boimy się pierwszego dnia naszego dziecka w przedszkolu, szkole, pobytu w szpitalu, wizyty u specjalisty. Każde z tych wydarzeń niesie w sobie inne doświadczenia, każde jest na początku sferą nieznaną, wszystkie łączy napięcie, obawa, wyobrażenia, stereotypy czy zasłyszane gdzieś opinie. Podobnie jest z pierwszą wizytą u psychologa – zarówno dziecięcego, jak i tego dla dorosłych. Sytuacja spotkania nowej osoby, która czeka w gabinecie, poprzedzający proces decyzyjny dotyczący konkretnej tematyki, z którą przychodzi klient/pacjent, zasłyszane opinie o psychologu tworzą jakiś obraz, który będziemy weryfikować. Świadome lub nie opinie na swój temat czy temat dziecka – czy da sobie radę, jak wypadnie, czy będzie umiało się odpowiednio zachować w gabinecie, jak wypadnę jako rodzic - różne myśli przychodzą do głowy, kiedy zauważamy sami albo ktoś podpowie nam, że może powinniśmy udać się do terapeuty - myśli które często powodują zwlekanie z podjęciem decyzji o umówieniu pierwszej wizyty.

Psycholog, jak każdy człowiek również doświadcza napięcia związanego z poznaniem nowej osoby, o której często nie wie nic. Jest to dla niego zupełnie naturalna reakcja, tym bardziej rozumie, że zwracający się o pomoc rodzic może być zdenerwowany z racji nowej sytuacji, ale także  z tego powodu, że dziecko może zachowywać się inaczej niż w sytuacji domowej. Może być przestraszone, chować się za rodzicami, może nie chcieć rozmawiać, może też być bardziej pobudzone niż zwykle. Takie rzeczy zdarzają się i dla psychologa nie są niczym niezwykłym, stąd każdy psycholog dziecięcy jest przygotowany na brak uśmiechu czy radości z przyjścia do gabinetu, na brak wylewnego, spontanicznego przywitania, czy odmowę rozmowy w ogóle. To zadaniem psychologa jest stworzenie atmosfery przyjaznej dziecku, takiej by chciało ono wejść w interakcję.
Rodzice miewają obawy, że ich dziecko pod wpływem stresu wykaże w sytuacji badania diagnostycznego niższy poziom wykonania zadań niż ten, który w sytuacji bez napięcia jest w zasięgu jego możliwości. I tak się zdarza, jakkolwiek psycholog dysponuje metodami, które uwzględniają czynnik stresu wpływający na wyniki, a przede wszystkim badania diagnostyczne najczęściej przeprowadzane są dopiero kiedy dziecko będzie gotowe do wchodzenia w interakcje z psychologiem, kiedy poziom stresu sytuacyjnego będzie minimalny.

Do wizyty u psychologa nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Warto jednak spróbować przypomnieć sobie najważniejsze wydarzenia i fakty z życia dziecka, np.: jak przebiegała ciąża, jak wyglądał poród, ile ważyło, mierzyło dziecko po urodzeniu. Czy były jakieś komplikacje okołoporodowe, dłuższy pobyt w szpitalu, czy było karmione piersią, kto się nim opiekował od urodzenia. Czy i jakie choroby przechodziło, czy jest pod opieką specjalisty czy choruje na coś przewlekle (jeśli tak jest, warto wziąć ze sobą opinie innych specjalistów dotyczące zdrowia dziecka). Na pytania tego typu odpowiadają rodzice, którzy bardzo często na pierwsza wizytę przychodzą sami, bez dziecka. Psycholog zapyta z jakim problemem się zgłaszają, co ich niepokoi w zachowaniu dziecka.

Wizyta trwa około 50 minut, w czasie których terapeuta zadaje dużo pytań, ale też stwarza możliwość i przestrzeń do swobodnej rozmowy na temat dziecka jego trudności, ale także mocnych stron, zainteresowań, kontaktów rówieśniczych.

Psycholog, jeśli jest taka potrzeba, może zaplanować serię badań diagnostycznych, w zależności, co jest problemem, co niepokoi zarówno rodziców, ale i psychologa. Badania diagnostyczne odbywają się najczęściej dopiero na którejś kolejnej sesji. Dziecko wówczas może rozwiązać jakiś test (dotyczy to głównie starszych dzieci), ale także psycholog może poprosić dziecko o  narysowanie czegoś, opowiedzenie czy też zaproponuje zabawę. W zależności czy psycholog chce zbadać procesy poznawcze dziecka, czyli np. jaką ma pamięć wzrokową, słuch fonematyczny, czy jego zasób słów jest odpowiedni dla wieku, czy potrafi się skoncentrować, czy ma odpowiednią do wieku koordynacje wzrokowo-ruchową, czy też będzie chciał zbadać emocje dziecka czy np. relacje w rodzinie dziecka, dobierze do tego odpowiednie metody – zarówno do problematyki, jak i do wieku. Większość metod diagnostycznych dla dzieci jest wystarczająco atrakcyjna w swojej formie i dzieci najczęściej chętnie wykonują różnego rodzaju zadania.

Jednak najważniejszą kwestią w czasie wizyt dziecka, ale również konsultacji z rodzicami jest nawiązanie kontaktu, zaufanie, które owocować będzie szczerą rozmową. Oczywiście zaufanie buduje się stopniowo i trzeba czasu, żeby relacja między psychologiem, a dzieckiem, czy rodzicami była w pełni otwarta. Im bardziej otwarta relacja, tym o większej ilości rzeczy można rozmawiać i może okazać się w trakcie spotkań z dzieckiem czy przy okazji konsultacji z rodzicami, że dobrze byłoby, gdyby rodzice udali się na terapie małżeńską czy też cała rodzina na terapię rodzin – jeśli zaistnieje taka potrzeba, psycholog powinien podać namiary na konkretne osoby, które taką terapie prowadzą (psycholog zajmujący się dzieckiem, nie może być jednocześnie terapeutą całej rodziny czy tez diady rodzicielskiej).

Reasumując – trudno nie bać się pierwszej wizyty w nowym miejscu, ale naprawdę nie ma się czego bać! Psycholog zadba, żeby atmosfera na spotkaniu była miła i swobodna na tyle, na ile się da. Na pewno zada sporo pytań dotyczących dziecka, ale także życia rodziny i na pewno stworzy możliwość podzielenia się obawami, refleksjami na temat małego pacjenta, z którym przychodzą rodzice.

Rezultatem takich wizyt może być zaplanowanie badań diagnostycznych, ale także kontakt terapeutyczny - możliwość odreagowania napięć, zorientowania się, co trapi naszą pociechę, co jest dla niej trudnością, co może być trudnością całej rodziny - ale także co sprawia, że na jej twarzy pojawia się uśmiech. Naprawdę warto!

Zarejestruj się

Jeżeli chcesz korzystać w pełni z naszego portalu, zarejestruj się.

Zarejestruj się
Zapraszamy do rozmów na czacie
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od Nas informacje, wpisz Swój adres e-mail.

Formularz kontaktowy

* Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych

* pola wymagane

Projekt realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.

Odwiedziny:

Copyright © Rodzina na Plus 2014

Proszę czekać...