Drogi zakażenia

Prawdopodobne drogi zakażeń HIV (1985-2014)
W Polsce, podobnie jak w latach ubiegłych, nadal utrzymuje się wysoki odsetek zgłoszeń, w których nie podano prawdopodobnej drogi zakażenia (61,6%).
Analizując dane dotyczące wszystkich zakażonych od początku epidemii w prawie połowie zgłoszeń (46,1%), nie podano prawdopodobnej drogi zakażenia (w 8.093 przypadkach zakażenia HIV). Biorąc pod uwagę monitoring sytuacji epidemiologicznej w Polsce i związane z tym odpowiednie działania profilaktyczne, jest to sytuacja bardzo niekorzystna. Brak wiedzy dotyczącej dróg szerzenia się HIV w Polsce pozostawia bez przekonującej odpowiedzi pytanie o przyczynę gwałtownego wzrostu liczby zakażeń HIV w Polsce w ostatnich latach i ogranicza możliwość odpowiedniego ukierunkowania środków przeznaczanych na profilaktykę HIV w naszym kraju.
 

Drogi zakażenia
Istnieją trzy główne drogi zakażenia HIV. Są to: droga seksualna (stosunki hetero i homoseksualne; aktualnie dominująca); droga krwiopochodna (narkomani oraz biorcy krwi lub preparatów krwiopochodnych; droga dominująca przede wszystkim w pierwszych latach epidemii) oraz zakażenie odmatczyne (wertykalne) – dominująca droga zakażenia HIV u dzieci.

Zakażenie odmatczyne – transmisja wertykalna
Ponad 90% zakażeń HIV u dzieci to zakażenia od matki. Najczęściej do zakażenia HIV u dzieci dochodzi w okresie okołoporodowym. W niewielu przypadkach do zakażenia może dojść w okresie wewnątrzłonowym (wewnątrzmacicznie) poprzez łożysko (nie opisano dotychczas zakażeń we wczesnych etapach ciąży przed wytworzeniem się łożyska, t.j. przed 20 tygodniem ciąży). Kolejną, istotną drogą zakażenia jest karmienie piersią, obarczone ryzykiem 14-23%. Istnieje wyraźny związek zakażenia HIV z czasem karmienia piersią. Im dłużej dziecko jest karmione drogą naturalną, tym ryzyko zakażenia jest większe.

Zarejestruj się

Jeżeli chcesz korzystać w pełni z naszego portalu, zarejestruj się.

Zarejestruj się
Zapraszamy do rozmów na czacie
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od Nas informacje, wpisz Swój adres e-mail.

Formularz kontaktowy

* Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych

* pola wymagane

Projekt realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.

Odwiedziny:

Copyright © Rodzina na Plus 2014

Proszę czekać...