HIV a ciąża

Kiedy badać się w kierunku HIV?
Objawy, które szczególnie powinny zasugerować wykonanie badania w kierunku HIV to:

 • niedobór / utrata masy ciała o nieustalonej etiologii, zahamowanie tempa wzrastania, zespół wyniszczenia,
 • uogólnione powiększenie węzłów chłonnych, powiększenie wątroby, śledziony oraz ślinianek przyusznych,
 • zmiany skórne o typie zmian atopowych lub inne przewlekłe wysypki skórne,
 • przetrwałe (>2 miesiące) pleśniawki jamy ustnej i gardła kandydoza jamy ustnej i gardła u osób > 6 miesiąca życia,
 • nawracające owrzodzenia jamy ustnej, dziąseł lub tkanki okołozębowej,
 • stany gorączkowe (zwłaszcza długotrwałe, nawracające),
 • przewlekłe, nawracające biegunki, przewlekła salmonelloza,
 • nawracające infekcje bakteryjne; ciężkie zakażenia bakteryjne,
 • niedokrwistość, małopłytkowość, obniżenie liczby krwinek białych (leukopenia), przewlekłe o nieustalonej etiologii,
 • nawracające zakażenia wirusami ospy wietrznej i półpaśca oraz opryszczki,
 • rozpoznanie leukoplakii włochatej,
 • gruźlica płuc, gruźlica pozapłucna,
 • choroby nowotworowe (chłoniaki , inwazyjny rak szyjki macicy),
 • inne zakażenia przenoszone drogą płciową (np. HBV, HCV, HSV, HPV, kiła),
 • uszkodzenie nerek, serca, mózgu, zapalenie wątroby zwłaszcza o nieustalonej przyczynie,
 • rozpoznanie zakażeń oportunistycznych (typowych dla AIDS): pneumocystozy, cytomegalii, grzybic (kandydozy, kryptokokozy, kryptosporydiozy, izosporiazy, postaci rozsianych grzybic głębokich), leiszmaniozy, zakażeń prątkami niegruźliczymi.

Ciężarna HIV (+) – powinna:
Jedynym sposobem prawie 100 procentowej gwarancji urodzenia zdrowego dziecka przez kobietę zakażoną HIV jest włączenie działań profilaktycznych zakażeń odmatczynych. W związku z tym każda zakażona HIV ciężarna powinna być objęta opieką specjalistyczną (zarówno przez ginekologa, jak i specjalistę chorób zakaźnych), a w czasie ciąży przyjmować leki antyretrowirusowe. Poród powinien być odpowiednio poprowadzony, a noworodek właściwie zaopatrzony.

Ryzyko odmatczynego zakażenia HIV bez i z profilaktyką
Ryzyko odmatczynego zakażenia HIV w naturalnym przebiegu wynosi 15-30 %, a w przypadku długiego karmieniu piersią (powyżej 6 miesięcy) wzrasta do ponad 50%. Przy zastosowaniu pełnej profilaktyki (u matki, w czasie porodu i u noworodka) – ryzyko to spada poniżej 1%. Podstawowym i niezbędnym warunkiem umożliwiającym włączenie profilaktyki jest wiedza kobiety o swoim statusie. W związku z tym każda kobieta będąca w ciąży powinna mieć co najmniej dwukrotnie wykonane badanie w kierunku HIV – w pierwszym i w trzecim trymestrze ciąży, co jest unormowane prawnie Rozporządzeniem Ministra Zdrowia jako zalecany zakres świadczeń profilaktycznych i działań w zakresie promocji zdrowia oraz badań diagnostycznych (z 23.09.2010)

Profilaktyka (pełna) zakażenia odmatczynego HIV
Pełna profilaktyka odmatczynego zakażenia HIV obejmuje skuteczną terapię antyretrowirusową u ciężarnej, odpowiednio przeprowadzony poród oraz odpowiednie postępowanie z noworodkiem

Skuteczna terapia ARV u ciężarnej
U zakażonej HIV kobiety ciąża jest wskazaniem do włączenia skojarzonego leczenia antyretrowirusowego. Celem terapii jest uzyskanie u ciężarnej obniżenia się wiremii HIV do poziomu niewykrywalnego w momencie porodu. Jeżeli kobieta nie była leczona przed ciążą zaleca się zastosowanie schematu terapeutycznego zawierającego zydowudynę (ZDV, Retrovir). Jeżeli kobieta była skutecznie leczona schematem nie zawierającym zydowudyny (ma niewykrywalną wiremię w 32-36 tygodniu ciąży), nie zaleca się jego zmiany ani dodawania ZDV.

Odpowiednio przeprowadzony poród
U kobiet, u których pod koniec ciąży lub w momencie porodu stwierdza się wiremię HIV, należy zintensyfikować terapię antyretrowirusową oraz rozwiązać ciążę cięciem cesarskim w dniu ukończenia 38 tygodnia ciąży – planowo, przed rozpoczęciem akcji porodowej. Takie cięcie nazywa się cięciem cesarskim elektywnym. Elektywne cięcie cesarskie powinno być również przeprowadzone u kobiety z nieznanym wynikiem wiremii sprzed porodu.
Kobiety skutecznie leczone w czasie ciąży (z niewykrywalną wiremią) mogą rodzić siłami natury. Wykazano, że nie ma u nich wskazań do ukończenia ciąży cięciem cesarskim. Chociaż elektywne cięcie cesarskie nie jest w tym przypadku błędem.
W czasie porodu nie należy stosować amniocentezy (przebijania pęcherza płodowego), kleszczy położniczych ani próżniociągu. U kobiet z niewykrywalną wiremią czas trwania porodu jest mało istotny, jeśli kobieta była nieskutecznie leczona długo trwający poród (zwłaszcza jego drugi okres) zwiększa ryzyko zakażenia dziecka.
W czasie porodu, niezależnie od jego rodzaju, HIV (+) ciężarna powinna otrzymać dożylny wlew zydowudyny, choć ostatnio zalecenie do jej stosowania jest dyskutowane.

Odpowiednie postępowanie z noworodkiem
Po porodzie noworodek powinien być obmyty z mazi płodowej i mieć odessaną zaaspirowaną treść z górnych dróg oddechowych. W ciągu 4 godzin po porodzie (nie później niż do 48h) noworodek powinien otrzymać trwającą przez 4 tygodnie profilaktykę lekami antyretrowirusowymi. Jeżeli matka miała niewykrywalną wiremię noworodek z reguły otrzymuje jeden lek - zydowudynę. Jeśli matka w czasie porodu miała oznaczalną liczbę kopii wirusa, noworodek otrzymuje trzy leki. W 1 dobie życia dziecko powinno być zaszczepienie przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B (WZW B), nie powinien być szczepiony żywą szczepionką przeciwko gruźlicy (szczepionka BCG). Oba szczepienia znajdują się w obowiązkowym kalendarzu szczepień dzieci zdrowych. W przypadku dziecka matki HIV (+) szczepienie przeciwko gruźlicy uzupełniane jest po wykluczeniu zakażenia. W Polsce i krajach rozwiniętych obowiązuje zakaz karmienia piersią. Do 2 –5 doby życia powinien mieć pobrane pierwsze badania w kierunku zakażenia HIV.

Noworodki matek zakażonych HIV
Noworodki matek zakażonych HIV w chwili porodu nie różnią się od zdrowych noworodków, nie mają żadnych objawów zakażenia, nie obserwuje się wad wrodzonych związanych z  zakażeniem HIV. Nieco częściej mają niską masę urodzeniową, co wynika przede wszystkim ze stanu matki.

Zarejestruj się

Jeżeli chcesz korzystać w pełni z naszego portalu, zarejestruj się.

Zarejestruj się
Zapraszamy do rozmów na czacie
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od Nas informacje, wpisz Swój adres e-mail.

Formularz kontaktowy

* Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych

* pola wymagane

Projekt realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.

Odwiedziny:

Copyright © Rodzina na Plus 2014

Proszę czekać...