Jak się nie zakazisz

Materiał biologiczny nie stanowiący ryzyka zakażenia HIV
Nie można zarazić się od drugiego człowieka poprzez kontakt z naturalnymi wydalinami człowieka takimi jak: mocz, kał, ślina, wymiociny, wydzielina z nosa, pot czy łzy, o ile nie zawierają domieszki świeżej krwi.

Diagnostyka

Po co warto wykonać badanie w kierunku HIV?
Jeżeli miało się choćby jedno ryzykowne zachowanie (np. kontakt seksualny, stosowanie narkotyków dożylnych, nie pamięta się, co się działo np. na imprezie) należy i warto wykonać badanie w kierunku HIV, zwłaszcza jeśli występują objawy sugerujące zakażenie. Aktywna seksualnie osoba HIV (+) stanowi zagrożenie dla otoczenia i może stać się źródłem kolejnych zakażeń. W przypadku ciąży postawione rozpoznanie daje możliwość zastosowania profilaktyki zakażeń odmatczynych i urodzenia zdrowego dziecka. Umożliwia to również szybką diagnostykę oraz wczesne rozpoczęcie leczenia antyretrowirusowego dziecka.

Diagnostyka zakażenia HIV - dzieci i starsi.
U małych dzieci diagnostyka zakażeń HIV różni się od diagnostyki dorosłych. Przyczyną tych różnic jest bierne przenoszenie matczynych przeciwciał w czasie ciąży przez łożysko do krwi dziecka. Przeciwciała te mogą utrzymywać się w krwi dziecka do około 18 miesiąca życia. Do tego wieku zatem stwierdzenie ich obecności we krwi dziecka świadczy jedynie o fakcie, że zostało urodzone przez kobietę HIV (+).
W związku z tym diagnostyka u małych dzieci, do wieku 1,5 roku, opiera się na metodach bezpośrednich, a więc na stwierdzeniu materiału genetycznego wirusa przy pomocy hodowli wirusa, łańcuchowej reakcji polimerazy (PCR; od angielskiej nazwy Polymerase Chain Reaction) oraz wykrycie jednego z antygenów HIV - Ag p24.
U dzieci powyżej 18 miesiąca życia i u dorosłych rozpoznanie zakażenia HIV stawia się stosując metody pośrednie – stwierdzając obecność swoistych dla wirusa przeciwciał. W przypadku dodatniego wyniku testu przesiewowego musi być on potwierdzony testem Western blot. Badanie to polega na poszukiwaniu przeciwciał przeciwko poszczególnym białkom wirusa HIV.

O czym należy pamiętać w związku z zakażeniem HIV?

  • Zakażenie HIV może dotyczyć każdej osoby, która: choćby raz miała stosunek seksualny lub przyjmowała dożylne środki odurzające.
  • Brak jest tak zwanych „grup ryzyka”.
  • Od początku epidemii rozpoznano ponad 17 000 zakażeń. Dane szacunkowe mówią o 20-30 tysiącach osób, które nie wiedzą o swoim zakażeniu.
  • Zakażenie HIV może dotyczyć także dzieci. Dzieci najczęściej zakażają się od swoich matek w czasie porodu. Nastolatki zakażają się takimi samymi drogami, jak dorośli.
  • W Polsce wiemy o ok. 10-20% wszystkich zakażeń HIV u dzieci.
  • Niespecyficzność i różnorodność objawów zakażenia HIV wymagają wyjątkowej czujności od lekarza.
  • Późne rozpoznanie zakażenia HIV na etapie AIDS zmniejsza szanse pacjenta na długoletnie przeżycie i prawidłowy rozwój u dziecka.
  • Każda ciężarna powinna mieć co najmniej dwukrotnie wykonane badanie w kierunku HIV.
  • Najskuteczniejszym sposobem ochrony dzieci przed odmatczynym zakażeniem HIV jest badanie matek i stosowanie profilaktyki u kobiet HIV(+) i dzieci.

Zarejestruj się

Jeżeli chcesz korzystać w pełni z naszego portalu, zarejestruj się.

Zarejestruj się
Zapraszamy do rozmów na czacie
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od Nas informacje, wpisz Swój adres e-mail.

Formularz kontaktowy

* Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych

* pola wymagane

Projekt realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.

Odwiedziny:

Copyright © Rodzina na Plus 2014

Proszę czekać...